89th Academy Awards 2017 Nominees List

89th Academy Awards 2017 Nominees List 



See the list of 89th Academy Awards 2017 Nominees here for all the characters.

Also See: 50 AWESOME AND INTERESTING OSCAR ACADEMY AWARDS FACTS AND TRIVIA

89TH OSCAR ACADEMY AWARDS MOST AWKWARD OOPS MOMENT

Best Picture

  1. Arrival – Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, and David Linde
  2. Fences – Scott Rudin, Denzel Washington, and Todd Black
  3. Hacksaw Ridge – Bill Mechanic and David Permut
  4. Hell or High Water – Carla Hacken and Julie Yorn
  5. Hidden Figures – Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, and Theodore Melfi
  6. La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, and Marc Platt
  7. Lion – Emile Sherman, Iain Canning, and Angie Fielder
  8. Manchester by the Sea – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, and Kevin J. Walsh
  9. Moonlight – Adele Romanski, Dede Gardner, and Jeremy Kleiner



Best Director

  1. Denis Villeneuve – Arrival
  2. Mel Gibson – Hacksaw Ridge
  3. Damien Chazelle – La La Land
  4. Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
  5. Barry Jenkins – Moonlight



Best Actor

  1. Casey Affleck – Manchester by the Sea as Lee Chandler
  2. Andrew Garfield – Hacksaw Ridge as Desmond T. Doss
  3. Ryan Gosling – La La Land as Sebastian Wilder
  4. Viggo Mortensen – Captain Fantastic as Ben Cash
  5. Denzel Washington – Fences as Troy Maxson



Best Actress

  1. Isabelle Huppert – Elle as Michèle Leblanc
  2. Ruth Negga – Loving as Mildred Loving
  3. Natalie Portman – Jackie as Jackie Kennedy
  4. Emma Stone – La La Land as Mia Dolan
  5. Meryl Streep – Florence Foster Jenkins as Florence Foster Jenkins



Best Supporting Actor

  1. Mahershala Ali – Moonlight as Juan
  2. Jeff Bridges – Hell or High Water as Marcus Hamilton
  3. Lucas Hedges – Manchester by the Sea as Patrick Chandler
  4. Dev Patel – Lion as Saroo Brierley
  5. Michael Shannon – Nocturnal Animals as Detective Bobby Andes



Best Supporting Actress

  1. Viola Davis – Fences as Rose Maxson
  2. Naomie Harris – Moonlight as Paula
  3. Nicole Kidman – Lion as Sue Brierley
  4. Octavia Spencer – Hidden Figures as Dorothy Vaughan
  5. Michelle Williams – Manchester by the Sea as Randi






Best Original Screenplay

  1. Hell or High Water – Taylor Sheridan
  2. La La Land – Damien Chazelle
  3. The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou
  4. Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
  5. 20th Century Women – Mike Mills



Best Adapted Screenplay

  1. Arrival – Eric Heisserer from “Story of Your Life” by Ted Chiang
  2. Fences – August Wilson from Fences by August Wilson (posthumous nomination)
  3. Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi from Hidden Figures by Margot Lee Shetterly
  4. Lion – Luke Davies from A Long Way Home by Saroo Brierley and Larry Buttrose
  5. Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney from In Moonlight Black Boys Look Blue by Tarell Alvin McCraney



Best Animated Feature Film

  1. Kubo and the Two Strings – Travis Knight and Arianne Sutner
  2. Moana – John Musker, Ron Clements, and Osnat Shurer
  3. My Life as a Zucchini – Claude Barras and Max Karli
  4. The Red Turtle – Michaël Dudok de Wit and Toshio Suzuki
  5. Zootopia – Byron Howard, Rich Moore, and Clark Spencer



Best Foreign Language Film

  1. Land of Mine (Denmark) in Danish – Martin Zandvliet
  2. A Man Called Ove (Sweden) in Swedish – Hannes Holm
  3. The Salesman (Iran) in Persian – Asghar Farhadi
  4. Tanna (Australia) in Nauvhal – Martin Butler and Bentley Dean
  5. Toni Erdmann (Germany) in German – Maren Ade



Best Documentary – Feature

  1. Fire at Sea – Gianfranco Rosi and Donatella Palermo
  2. I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Rémi Grellety, and Hébert Peck
  3. Life, Animated – Roger Ross Williams and Julie Goldman
  4. O.J.: Made in America – Ezra Edelman and Caroline Waterlow
  5. 13th – Ava DuVernay, Spencer Averick, and Howard Barish





Best Documentary – Short Subject

  1. Extremis – Dan Krauss
  2. 4.1 Miles – Daphne Matziaraki
  3. Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
  4. Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis
  5. The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara



Best Live Action Short Film

  1. Ennemis intérieurs – Sélim Azzazi
  2. La Femme et le TGV – Timo von Gunten and Giacun Caduff
  3. Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
  4. Sing – Kristóf Deák and Anna Udvardy
  5. Timecode – Juanjo Giménez



Best Animated Short Film

  1. Blind Vaysha – Theodore Ushev
  2. Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
  3. Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
  4. Pearl – Patrick Osborne
  5. Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer



Best Original Score

  1. Jackie – Mica Levi
  2. La La Land – Justin Hurwitz
  3. Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
  4. Moonlight – Nicholas Britell
  5. Passengers – Thomas Newman



Best Original Song

  1. “Audition (The Fools Who Dream)” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  2. “Can’t Stop the Feeling!” from Trolls – Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin, and Karl Johan Schuster (Shellback)
  3. “City of Stars” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  4. “The Empty Chair” from Jim: The James Foley Story – Music and Lyric by J. Ralph and Sting
  5. “How Far I’ll Go” from Moana – Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda



Best Sound Editing

  1. Arrival – Sylvain Bellemare
  2. Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renée Tondelli
  3. Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
  4. La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  5. Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman





Best Sound Mixing

  1. Arrival – Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
  2. Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, and Peter Grace
  3. La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee, and Steve A. Morrow
  4. Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson
  5. 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, and Mac Ruth



Best Production Design

  1. Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
  2. Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
  3. Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
  4. La La Land – David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco
  5. Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena



Best Cinematography

  1. Arrival – Bradford Young
  2. La La Land – Linus Sandgren
  3. Lion – Greig Fraser
  4. Moonlight – James Laxton
  5. Silence – Rodrigo Prieto



Best Makeup and Hairstyling

  1. A Man Called Ove – Eva von Bahr and Love Larson
  2. Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo
  3. Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, and Christopher Nelson



Best Costume Design

  1. Allied – Joanna Johnston
  2. Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
  3. Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
  4. Jackie – Madeline Fontaine
  5. La La Land – Mary Zophres



Best Film Editing

  1. Arrival – Joe Walker
  2. Hacksaw Ridge – John Gilbert
  3. Hell or High Water – Jake Roberts
  4. La La Land – Tom Cross
  5. Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon



Best Visual Effects

  1. Deepwater Horizon – Craig Hammeck, Jason Snell, Jason Billington, and Burt Dalton
  2. Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, and Paul Corbould
  3. The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Dan Lemmon
  4. Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, and Brad Schiff
  5. Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, and Neil Corbould

Admin

This is the author of yabyte.com if you want to contact me just drop a mail on admin@yabyte.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *